sobota, 10 grudnia 2011

Czytanie emocji z twarzy- krótki poradnik.

Niektóre odkrycia nauki są mniej, lub bardziej ważne. O wielu z nich nawet nigdy nie słyszeliśmy, a niektóre kompletnie nas nie interesują.
Są jednak badania, które zmieniają wszystko i niesłychanie ułatwiają poznanie świata. Takim "przekroczeniem Rubikonu" jest na przykład darwinowska teoria ewolucji dla biologii, warunkowanie dla psychologii, czy teoria względności Einsteina dla fizyki.

Jeżeli chodzi o mowę ciała, to kamieniem milowym są tutaj odkrycia Paula Ekmana (1973) Wykazał on ponad wszelką wątpliwość, że emocje wyrażane za pomocą twarzy są niezależne od kultury, tym samym są uniwersalne dla całego naszego gatunku.

Dodatkowo sprecyzował JAKIE emocje może wyrażać nasza twarz. Jest ich 6: Radość, Smutek, Złość, Obrzydzenie, Zaskoczenie, Strach.
Czasami dodaje się do tej typologii Pogardę, ale zazwyczaj jest ona uznawana za odmianę Obrzydzenia.

Jak rozpoznawać te emocje?
Z badań Ekmana wynika, że ludzie stosunkowo nieźle rozpoznają emocje bez treningu. (Dokładne wyniki do wglądu np. w książce What the Face Reveals)
Dzięki temu naprawdę wysoki poziom można uzyskać przy niewielkiej ilości pracy.
Proponuję Ci zacząć od doskonałego zapoznania się w jaki sposób te poszczególne emocje uwidaczniają się na twarzy. Mam nadzieję, że naprowadzi Cię trochę ten filmik na youtube: KLIKNIJ  Występujący tam "aktor" nie jest szczególnie piękny, ale bardzo plastycznie pokazuje te emocje :D

Gdy już wiesz jak się uwidaczniają te emocje, to proponuję obserwację twarzy ćwiczyć za pomocą wyłączania dźwięku w telewizorze. Najlepsze są do tego kanały informacyjne, czy dokumentalne, ponieważ nie ma tam aktorów. Oczywiście możesz oglądać też filmy fabularne bez dźwięku, jednak muszą tam występować naprawdę dobrzy aktorzy. Czyli "Bracia Mroczkowie" się nie nadają. :D Natomiast przykładowo Jack Nicholson, Anthony Hopkins, Edward Norton etc. już jak najbardziej.

Osobiście preferuję filmy dokumentalne, w których uczestnik jakiegoś zdarzenia opowiada i je sobie przypomina. Poza walorami edukacyjnymi z czytania emocji duża część z nich jest po prostu ciekawa.

 W razie jakichś wątpliwości- po prostu pytaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz